szybkikontakt

Chłodnie hakowe – specjalistyczny transport świeżego mięsa

Ogólna charakterystyka i cechy naczepy typu chłodnia hakowa.

Naczepy typu chłodnie hakowe, potocznie nazywane hakówkami to rodzaj naczep wykorzystanych zazwyczaj  do transportu świeżego mięsa na hakach.

W takich rodzajach naczep transportowane są najczęściej:  ćwierci wołowe, półtusze wieprzowe, elementy wieprzowe np. szynki, boczki, łopatki, karkówki oraz tusze baranie czy jagnięce. 

Prócz powyższych towarów, które przeznaczone są do konsumpcji przez ludzi, w chłodniach hakowych można również przewozić świeże skóry zwierzęce, wykorzystywane w przemyśle galanteryjnym. 

Załadunek towaru na wisząco, odbywa się poprzez przymocowanie danego elementu mięsa do haka (najczęściej polega to na przebiciu hakiem mięsa), który to zawieszony jest na rurę metalową przymocowaną do wewnętrznej części dachu naczepy. 

Haki oraz rury na których przywieszone są haki wykonane są ze stali nierdzewnych, aby zapobiec korozji metalu i przenikania skorodowanego metalu do mięsa, powodując tym samym zanieczyszczenie żywności. 

Dodatkowo, każda rura nasmarowana jest specjalnym smarem do żywności, aby haki podczas załadunku czy rozładunku, mogły swobodnie ślizgać się po rurach, zapobiegając tym samym ocieraniu się metalu o metal i przedostawaniu się opiłków metalu do mięsa. 

Ponieważ hak nie jest przymocowany do rury, a jedynie na nią zawieszony to sposób załadunku i rozładunku, polega na zsunięciu haków z towarem z rury naczepy, na specjalną rurę w zakładzie mięsnym, gdzie towar trafia na linię rozbiorową.  

Zasadniczo występują trzy rodzaje chłodni hakowych, w zależności od systemu haków:
  1. System europejski (naczepa posiada 5 rur prawoskrętnych, o średnicy rury 60,3 mm).
  2. System duński (naczepa posiada 4 rury lewoskrętne o średnicy rury 48,30 mm).
  3. System mieszany (naczepa posiada 9 rur, 5 rur z systemu europejskiego i 4 rury, z systemu duńskiego).
Dodatkowo naczepy hakowe można podzielić na dwie grupy:
  1. Standardowe chłodnie hakowe z jednym agregatem do transportu towaru w jednej temperaturze. 
  2. Chłodnie hakowe ze ścianami grodziowymi z dwoma agregatami, które pozwalają przewozić towary świeże na wisząco i mrożony na paletach jednocześnie na tej samej przestrzeni ładunkowej. 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej (masa ciągnika, naczepy oraz ładunku), która w Polsce i w większości krajów Europy wynosi  40 ton, na chłodnie hakową można załadować przeciętnie 21,5 ton towaru brutto.

Maksymalna waga ładunku, może się wahać i zależy od paru czynników:
  1. Ilość haków wymaganych na wymianę- np. do załadunku ćwierci wołowych wymagane jest przeciętnie-350 haków na wymianę, do załadunku półtusz wieprzowych- 500 haków, do załadunku elementów wieprzowych- 200 haków, etc.
  2. Wieku naczepy – starsze naczepy są cięższe, niż te nowszych generacji, gdyż z roku na rok producenci udoskonalają proces konstrukcyjny, aby używać lżejszych materiałów do produkcji naczep, zachowując te same normy bezpieczeństwa.
  3. Rodzaju naczep- chłodnie hakowe z systemem mieszanym haków oraz chłodnie hakowe ze ścianami grodziowymi są zdecydowanie cięższe, niż standardowe chłodnie hakowe czy chłodnie hakowe tylko z systemem europejskim czy duńskim.

Na naczepy typu hakówki, można ładować towary również na paletach, jednakże należy zwracać uwagę na wagę ładunku oraz wysokości ładunku. 

Przeciętna wysokość naczepy typu hakówka wynosi 2,45-2,55 m, a zwykłej naczepy chłodniczej 2,65 m. 

Dodatkowo, na zwykłą chłodnię bez haków, można załadować z reguły 22,5 tony brutto ładunku, podczas gdy na hakówkę jest to maksymalnie 21,5 tony brutto.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.
Napisz Dojazd